CFM12JT470R
Mfr.Part #
CFM12JT470R
Description
RES 470 OHM 5% 1/2W AXIAL
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Power Rating :
500mW
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
2.3mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
470Ohm
Datasheets
CFM12JT470R
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT470R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 470Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,