CFM12JT39R0
Mfr.Part #
CFM12JT39R0
Description
RES 39 OHM 5% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±5%
Resistance :
39Ohm
Packing Method :
TR
HTS Code :
Military Standard :
Not
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Composition :
Carbon Film
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
500mW
Flame Retardant Coating, Safety
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
CFM
Diameter :
2.3mm
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
CFM12JT39R0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT39R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 39Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,