CFM12JT33K0
Mfr.Part #
CFM12JT33K0
Description
RES 33K OHM 5% 1/2W AXIAL
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Power Rating :
500mW
Published :
2009
Military Standard :
Not
Resistance :
33kOhm
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Diameter :
2.3mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
CFM12JT33K0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT33K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 33kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,