CFM12JT30R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM12JT30R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 30 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Diameter :
2.3mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
20 Weeks
Contact Plating :
Tin
Construction :
Tubular
Tolerance :
±5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Composition :
Carbon Film
Published :
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
30Ohm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CFM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Mount :
Axial, Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
Wire
Power Rating :
500mW
Packing Method :
TR
Working Voltage :
350V
Datasheets
CFM12JT30R0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT30R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 30Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,