CFM12JT300K
Mfr.Part #
CFM12JT300K
Description
RES 300K OHM 5% 1/2W AXIAL
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
0/ -850ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
HTS Code :
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
300kOhm
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
0.55 mm
Working Voltage :
350V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Published :
Datasheets
CFM12JT300K
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT300K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 300kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,