CFM12JT2K70
Mfr.Part #
CFM12JT2K70
Description
RES 2.7K OHM 5% 1/2W AXIAL
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Pbfree Code :
yes
Diameter :
2.3mm
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
2.7kohm
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
500mW
Mount :
Axial, Through Hole
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Working Voltage :
350V
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
CFM12JT2K70
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT2K70
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.7kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,