CFM12JT270R
Mfr.Part #
CFM12JT270R
Description
RES 270 OHM 5% 1/2W AXIAL
Power Rating :
500mW
Diameter :
2.3mm
Resistance :
270Ohm
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
CFM12JT270R
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT270R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 270Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,