CFM12JT220K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM12JT220K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 220K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
500mW
Working Voltage :
350V
Published :
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Factory Lead Time :
20 Weeks
HTS Code :
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
2.3mm
Composition :
Carbon Film
Number of Terminations :
2
Mount :
Axial, Through Hole
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
0/ -850ppm/°C
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
220kOhm
Lead Free :
Lead Free
Series :
CFM
Radiation Hardening :
No
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Datasheets
CFM12JT220K
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT220K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 220kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,