CFM12JT20K0
Mfr.Part #
CFM12JT20K0
Description
RES 20K OHM 5% 1/2W AXIAL
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
2.3mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Resistance :
20kohm
CFM
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Working Voltage :
350V
Datasheets
CFM12JT20K0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT20K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 20kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,