CFM12JT1R60
Mfr.Part #
CFM12JT1R60
Description
RES 1.6 OHM 5% 1/2W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Lead Diameter :
0.55 mm
Resistance :
1.6Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Power Rating :
500mW
Flame Retardant Coating, Safety
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
CFM12JT1R60
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT1R60
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.6Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,