CFM12JT1M60
Mfr.Part #
CFM12JT1M60
Description
RES 1.6M OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Diameter :
0.55 mm
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
0/ -1500ppm/°C
Resistance :
1.6mOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
20 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
350V
Power Rating :
500mW
FIXED RESISTOR
Datasheets
CFM12JT1M60
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT1M60
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.6MOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,