CFM12JT1K80
Mfr.Part #
CFM12JT1K80
Description
RES 1.8K OHM 5% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
1.8kOhm
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Lead Diameter :
0.55 mm
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
500mW
Published :
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
ROHS3 Compliant
Datasheets
CFM12JT1K80
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT1K80
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.8kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,