CFM12JT18K0
Mfr.Part #
CFM12JT18K0
Description
RES 18K OHM 5% 1/2W AXIAL
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
350V
Axial
Construction :
Tubular
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Radiation Hardening :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
20 Weeks
Diameter :
2.3mm
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Resistance :
18kOhm
Tolerance :
±5%
Datasheets
CFM12JT18K0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT18K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 18kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,