CFM12JT160K
Mfr.Part #
CFM12JT160K
Description
RES 160K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Packing Method :
TR
Axial
Terminal Shape :
Wire
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
160kOhm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
0/ -850ppm/°C
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm