CFM12JT10M0
Mfr.Part #
CFM12JT10M0
Description
RES 10M OHM 5% 1/2W AXIAL
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
0/ -1500ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
2.3mm
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
20 Weeks
Radiation Hardening :
No
Resistance :
10MOhm
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
CFM12JT10M0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT10M0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 10MOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,