CFM12JA820K
Mfr.Part #
CFM12JA820K
Description
RES 820K OHM 5% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
500mW
Packaging :
Tape and Box (TB)
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Axial
Published :
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Ammo Pack
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
820kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
Temperature Coefficient :
0/ -850ppm/°C
Composition :
Carbon Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
Wire
Working Voltage :
350V
Diameter :
2.3mm
Datasheets
CFM12JA820K
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA820K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 820kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,