CFM12JA6K80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM12JA6K80
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 6.8K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Composition :
Carbon Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Diameter :
2.3mm
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
6.8kOhm
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
20 Weeks
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Series :
CFM
Packaging :
Tape and Box (TB)
Power Rating :
500mW
Contact Plating :
Tin
Working Voltage :
350V
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Axial, Through Hole
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
CFM12JA6K80
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA6K80
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 6.8kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,