CFM12JA56K0
Mfr.Part #
CFM12JA56K0
Description
RES 56K OHM 5% 1/2W AXIAL
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Diameter :
2.3mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
56kOhm
Power Rating :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
Flame Retardant Coating, Safety
Datasheets
CFM12JA56K0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA56K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 56kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,