CFM12JA47K0
Mfr.Part #
CFM12JA47K0
Description
RES 47K OHM 5% 1/2W AXIAL
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Resistance :
47kOhm
Diameter :
2.3mm
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
HTS Code :
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
350V
Datasheets
CFM12JA47K0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA47K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 47kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,