CFM12JA2R20
Mfr.Part #
CFM12JA2R20
Description
RES 2.2 OHM 5% 1/2W AXIAL
Resistance :
2.2Ohm
Diameter :
2.3mm
Working Voltage :
350V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
Ammo Pack
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CFM12JA2R20
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA2R20
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.2Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,