CFM12JA270R
Mfr.Part #
CFM12JA270R
Description
RES 270 OHM 5% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±5%
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Working Voltage :
350V
Resistance :
270Ohm
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Diameter :
2.3mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Datasheets
CFM12JA270R
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA270R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 270Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,