CFM12JA1K80
Mfr.Part #
CFM12JA1K80
Description
RES 1.8K OHM 5% 1/2W AXIAL
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.8kOhm
Working Voltage :
350V
Diameter :
2.3mm
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Datasheets
CFM12JA1K80
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA1K80
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.8kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,