CFM12JA1K50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFM12JA1K50
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.5K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
20 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Number of Terminations :
2
Construction :
Tubular
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Resistance :
1.5kOhm
Series :
CFM
Power Rating :
500mW
Composition :
Carbon Film
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Axial, Through Hole
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
HTS Code :
Contact Plating :
Tin
Diameter :
2.3mm
Published :
Datasheets
CFM12JA1K50
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA1K50
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.5kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,