CFM12JA15R0
Mfr.Part #
CFM12JA15R0
Description
RES 15 OHM 5% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Resistance :
15Ohm
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Diameter :
2.3mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
350V
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
CFM12JA15R0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA15R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 15Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,