CFM12JA150R
Mfr.Part #
CFM12JA150R
Description
RES 150 OHM 5% 1/2W AXIAL
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Working Voltage :
350V
Resistance :
150Ohm
Diameter :
2.3mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
CFM12JA150R
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JA150R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 150Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,