CFF14JT5R10
Mfr.Part #
CFF14JT5R10
Description
RES 5.1 OHM 5% 1/4W AXIAL
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
No
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Diameter :
0.55 mm
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Working Voltage :
350V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
5.1Ohm
Power Rating :
250mW
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
HTS Code :
Datasheets
CFF14JT5R10
FIXED RESISTOR, 5.1Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,