CFF12JT2K70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFF12JT2K70
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.7K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
350V
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Feature :
Flame Proof, Safety
Size / Dimension :
0.106Diax0.335L 2.70mmx8.50mm
Number of Terminations :
2
Resistance :
2.7kohm
Lead Free :
Lead Free
Diameter :
2.7mm
Terminal Shape :
Wire
Composition :
Carbon Film
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
CFF
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
HTS Code :
Construction :
Tubular
Power Rating :
500mW
Datasheets
CFF12JT2K70
Through Hole FIXED RESISTOR, 2.7kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,