CFF12JT15K0
Mfr.Part #
CFF12JT15K0
Description
RES 15K OHM 5% 1/2W AXIAL
Size / Dimension :
0.106Diax0.335L 2.70mmx8.50mm
Resistance :
15kOhm
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Working Voltage :
350V
yes
Contact Plating :
Tin
Packing Method :
TR
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Series :
CFF
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Axial
Radiation Hardening :
No
Diameter :
2.7mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CFF12JT15K0
Through Hole FIXED RESISTOR, 15kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,