CFF12JA100R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFF12JA100R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
500mW
HTS Code :
Working Voltage :
350V
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
0.55 mm
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Tubular
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
14 Weeks
Resistance :
100Ohm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.106Diax0.335L 2.70mmx8.50mm
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Carbon Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Feature :
Flame Proof, Safety
Series :
CFF
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
CFF12JA100R
Stackpole Electronics, Inc. CFF12JA100R
FIXED RESISTOR, 100Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,