CFF12JT27K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFF12JT27K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 27K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.106Diax0.335L 2.70mmx8.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Feature :
Flame Proof, Safety
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
Axial
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Diameter :
2.7mm
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Series :
CFF
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
350V
Power Rating :
500mW
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
27kOhm
Composition :
Carbon Film
Radiation Hardening :
No
Construction :
Tubular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Datasheets
CFF12JT27K0
Through Hole FIXED RESISTOR, 27kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,