CFF12JA560R
Mfr.Part #
CFF12JA560R
Description
RES 560 OHM 5% 1/2W AXIAL
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Diameter :
0.55 mm
Tubular
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
560Ohm
Power Rating :
500mW
Composition :
Carbon Film
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.106Diax0.335L 2.70mmx8.50mm
Datasheets
CFF12JA560R
FIXED RESISTOR, 560Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,