AVRL161A3R3FTA
Mfr.Part #
AVRL161A3R3FTA
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
VARISTOR 27V 0603
Product Category :
Published :
Packing Method :
TR
Length :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Circuits :
1
Width :
800μm
Resistor Type :
VARISTOR
HTS Code :
Voltage - Rated AC :
27V
Capacitance @ Frequency :
3.3pF @ 1MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Pbfree Code :
yes
Height :
800μm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Series :
AVRL
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
10V
Case Code (Imperial) :
Varistor Voltage :
27V
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mount :
Surface Mount
Max Voltage Rating (DC) :
10V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Material :
Zinc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Capacitance :
3.3pF