AVRL161A1R1NTA
Mfr.Part #
AVRL161A1R1NTA
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
VARISTOR 90V 0603
Factory Lead Time :
10 Weeks
Material :
Zinc
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Mount :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Capacitance @ Frequency :
1.1pF @ 1MHz
Capacitance :
1.1pF
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Max Voltage Rating (DC) :
10V
Width :
800μm
Resistor Type :
VARISTOR
Published :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
90V
Number of Circuits :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Varistor Voltage :
90V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
10V