AVRL161A1R1NTB
Mfr.Part #
AVRL161A1R1NTB
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
VARISTOR 39V 0603
2
Depth :
800μm
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated AC :
90V
Case Code (Metric) :
Published :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Series :
AVRL
Max Voltage Rating (DC) :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Varistor Voltage :
39V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance @ Frequency :
1.1pF @ 1MHz
Width :
800μm
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Length :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
1.1pF
Pbfree Code :
yes
Material :
Zinc
ESD Protection :
yes
Resistor Type :
VARISTOR
Packing Method :
TR
Voltage - Rated DC :
10V