AVRL101A1R1NTB
Mfr.Part #
AVRL101A1R1NTB
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
VARISTOR 39V 0402
Product Category :
Max Voltage Rating (DC) :
10V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
ESD Protection :
yes
Case Code (Metric) :
Capacitance :
1.1pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
500μm
Material :
Zinc
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
VARISTOR
Depth :
500μm
Packing Method :
TR
Voltage - Rated DC :
10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Series :
AVRL
Capacitance @ Frequency :
1.1pF @ 1MHz
Lead Free :
Lead Free
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated AC :
90V
Pbfree Code :
yes
Number of Circuits :
1
Varistor Voltage :
39V
Length :
1mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA