AVRL101C2R2DTA
Mfr.Part #
AVRL101C2R2DTA
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
1.0X0.5MM EIA 0402 LOW CAP SERIE
Capacitance @ Frequency :
2.2pF @ 1MHz
Packing Method :
TR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Maximum DC Volts :
16V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
VARISTOR
Number of Terminations :
2
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Varistor Voltage (Typ) :
90V