AVRL101A1R1NTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AVRL101A1R1NTA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 90V 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Material :
Zinc
Max Voltage Rating (DC) :
10V
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated AC :
90V
ECCN Code :
EAR99
Series :
AVRL
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Varistor Voltage :
90V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Capacitance @ Frequency :
1.1pF @ 1MHz
Contact Plating :
Tin
Published :
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
VARISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Capacitance :
1.1pF
Width :
500μm
Voltage - Rated DC :
10V