APT11GP60BDQBG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APT11GP60BDQBG
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
IGBT 600V 41A 187W TO247
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Switching Energy :
46μJ (on), 90μJ (off)
Turn On Time :
16 ns
Mount :
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm) :
45A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600V
Terminal Position :
Single
Td (on/off) @ 25°C :
7ns/29ns
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
3
Current Rating :
41A
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Turn Off Time-Nom (toff) :
150 ns
Series :
POWER MOS 7®
Transistor Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e1
Number of Terminations :
3
Gate Charge :
40nC
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
1
Transistor Application :
POWER CONTROL
Case Connection :
COLLECTOR
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Test Condition :
400V, 11A, 5 Ω, 15V
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Voltage - Rated DC :
600V
Mounting Type :
Through Hole
Power - Max :
187W
Input Type :
Standard
IGBT Type :
PT
Package / Case :
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.7V @ 15V, 11A