APT1002RBNG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APT1002RBNG
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 1000V 8A TO247AD
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Case Connection :
DRAIN
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Single
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
28A
Vgs (Max) :
±30V
Pin Count :
3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
105nC @ 10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Surface Mount :
No
FET Type :
N-Channel
Transistor Element Material :
SILICON
Package / Case :
TO-247-3
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
7A
JESD-609 Code :
e1
DS Breakdown Voltage-Min :
1000V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000V
Power Dissipation-Max :
240W Tc
Number of Terminations :
3
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
8A Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Drain-source On Resistance-Max :
2Ohm
Packaging :
Tube
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.6 Ω @ 4A, 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1800pF @ 25V
Mounting Type :
Through Hole
Series :
POWER MOS IV®
Datasheets
APT1002RBNG
N-Channel Tube 1.6 Ω @ 4A, 10V ±30V 1800pF @ 25V 105nC @ 10V 1000V TO-247-3
APT1002RBNG Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 1800pF @ 25V maximal input capacitance.A device can conduct a maximum continuous current of [7A] according to its drain current.As far as peak drain current is concerned, its maximum pulsed current is 28A.The DS breakdown voltage should be maintained above 1000V to maintain normal operation.To operate this transistor, you will need a 1000V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
APT1002RBNG Features
based on its rated peak drain current 28A.
a 1000V drain to source voltage (Vdss)