ZXMN10A09KTC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZXMN10A09KTC
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 5A TO252-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Mounting Type :
Surface Mount
Resistance :
85mOhm
Number of Elements :
1
Current Rating :
7.7A
Radiation Hardening :
No
Vgs (Max) :
±20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
5A Ta
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
6V 10V
Power Dissipation-Max :
2.15W Ta
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
6.22mm
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
100V
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Fall Time (Typ) :
12.3 ns
FET Type :
N-Channel
Supplier Device Package :
TO-252-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
85mOhm @ 4.6A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
26nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1313pF @ 50V
Published :
Package / Case :
Power Dissipation :
10.1W
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Rds On Max :
85 mΩ
Number of Pins :
3
Height :
2.39mm
Drain to Source Resistance :
100MOhm
Number of Channels :
1
Drain to Source Breakdown Voltage :
100V
Input Capacitance :
1.313nF
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Continuous Drain Current (ID) :
7.7A
Turn-Off Delay Time :
27.5 ns
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Weight :
3.949996g
Lead Free :
Lead Free
Rise Time :
5.3ns
Element Configuration :
Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Length :
6.73mm
Turn On Delay Time :
6.8 ns
Datasheets
ZXMN10A09KTC
Diodes Incorporated ZXMN10A09KTC
N-Channel Tape & Reel (TR) 85mOhm @ 4.6A, 10V ±20V 1313pF @ 50V 26nC @ 10V 100V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
ZXMN10A09KTC Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 1313pF @ 50V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 7.7A. Drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows, with VGS=100V. And this device has 100V drain to source breakdown voltage.Turn-Off delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its turn-off delay time is 27.5 ns. Drain to Source Resistance is the resistance between the drain and the source of a MOSFET when a specific gate-to-source voltage (VGS) is applied to bias the device to the on state, and the resistance of this device is 100mOhm. Turn-on delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its delay time is 6.8 ns.The gate-source voltage, VGS, of a FET transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of the transistor and its voltage can be 20V.Operating this transistor requires a 100V drain to source voltage (Vdss).By using drive voltage (6V 10V), this device helps reduce its overall power consumption.
ZXMN10A09KTC Features
a continuous drain current (ID) of 7.7A
a drain-to-source breakdown voltage of 100V voltage
the turn-off delay time is 27.5 ns
single MOSFETs transistor is 100mOhm
a 100V drain to source voltage (Vdss)