SPP80N06S2L-09
Mfr.Part #
SPP80N06S2L-09
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs (Max) :
±20V
Transistor Element Material :
SILICON
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Through Hole
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3480pF @ 25V
Package / Case :
TO-220-3
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Mount :
Through Hole
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, LOGIC LEVEL COMPATIBLE
Qualification Status :
Not Qualified
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
320A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
8.5m Ω @ 52A, 10V
Number of Elements :
1
FET Type :
N-Channel
JESD-609 Code :
e3
Power Dissipation-Max :
190W Tc
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Transistor Application :
SWITCHING
Packaging :
Tube
Pin Count :
3
Avalanche Energy Rating (Eas) :
370 mJ
Series :
OptiMOS™
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 125μA
Current Rating :
80A
Voltage - Rated DC :
55V
ECCN Code :
EAR99
Published :
Drain-source On Resistance-Max :
0.0113Ohm
Terminal Finish :
MATTE TIN
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
105nC @ 10V
Continuous Drain Current (ID) :
80A