R6504ENJTL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R6504ENJTL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 650V 4A LPTS
Stock
92
In Stock :
92
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 130µA
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Package / Case :
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Operating Temperature :
150°C TJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.05 Ω @ 1.5A, 10V
Transistor Application :
SWITCHING
Case Connection :
DRAIN
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Mounting Type :
Surface Mount
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
4A
Power Dissipation-Max :
58W Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
220pF @ 25V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
12A
DS Breakdown Voltage-Min :
650V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
34.8 mJ
Number of Elements :
1
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Form :
Gull wing
FET Type :
N-Channel
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
4A Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
15nC @ 10V
Vgs (Max) :
±20V
Transistor Element Material :
SILICON
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Datasheets
R6504ENJTL
ROHM Semiconductor R6504ENJTL
N-Channel Tape & Reel (TR) 1.05 Ω @ 1.5A, 10V ±20V 220pF @ 25V 15nC @ 10V 650V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
R6504ENJTL Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 34.8 mJ.A device's maximum input capacitance is 220pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its drain current is 4A, and it is the maximum continuous current the device can conduct.Its maximum pulsed drain current is 12A, which is also its maximum rating peak drainage current.For normal operation, maintain the DS breakdown voltage above 650V.To operate this transistor, you need to apply a 650V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
R6504ENJTL Features
the avalanche energy rating (Eas) is 34.8 mJ
based on its rated peak drain current 12A.
a 650V drain to source voltage (Vdss)