MCH155A1R2CK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCH155A1R2CK
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.2PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Length :
1mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
558.8μm
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Width :
0.5mm
Series :
MCH15A/AN(5,C TOL)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.25pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Capacitance :
1.2pF
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
MCH155A1R2CK
ROHM Semiconductor MCH155A1R2CK
MCH15A/AN(5,C TOL) 1.2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
MCH155A1R2CK Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
MCH155A1R2CK Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V