MCH153FN473ZK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCH153FN473ZK
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 16V Y5V 0402
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Length :
1mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
MCH15FN(Z TOL)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height Seated (Max) :
558.8μm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Published :
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
Y5V F
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.5mm
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
16V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
0.047µF