MSS7341-684KLD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS7341-684KLD
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Max DC Current :
560mA
Package / Case :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Material - Core :
Ferrite
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
10%
Length :
7.3mm
Height :
4.1mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance-Nom (L) :
680 µH
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
Frequency - Self Resonant :
2.5MHz
Construction :
RECTANGULAR
Min Operating Temperature :
-40°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 15 hours ago)
Test Frequency :
100kHz
Width :
7.3mm
Case/Size Code :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reference Standard :
AEC-Q200
Shielding :
Shielded
Inductance :
680 µH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Terminations :
2
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance (DCR) - Parallel :
1.98Ohm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Lead Free :
Contains Lead
Number of Functions :
1
Datasheets
MSS7341-684KLD
MSS7341-684KLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD