MSS7341-103MLD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS7341-103MLD
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
HTS Code :
DC Resistance (DCR) - Parallel :
38mOhm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 9 hours ago)
Max DC Current :
3.8A
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance Tolerance :
20%
Length :
7.3mm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Contains Lead
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Placement :
DUAL ENDED
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Reference Standard :
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Tolerance :
20%
JESD-609 Code :
e3
Frequency - Self Resonant :
32MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance-Nom (L) :
10 µH
Test Frequency :
100kHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case/Size Code :
2929
Packaging :
Cut Tape
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
Width :
7.3mm
Number of Functions :
1
Inductance :
10 µH
Package / Case :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Max Operating Temperature :
85°C
RMS Current (Irms) :
3.8A
Material - Core :
Ferrite
Current - Saturation :
1.64A
Min Operating Temperature :
-40°C
Height :
4.1mm
Shielding :
Shielded
Datasheets
MSS7341-103MLD
COILCRAFT MSS7341-103MLD
MSS7341-103MLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD