MSS7341-104MLD
Mfr.Part #
MSS7341-104MLD
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
2
Inductance Tolerance :
20%
Height :
4.1mm
Length :
7.3mm
Packaging :
Cut Tape
Test Frequency :
100kHz
Inductance :
100 µH
Inductance-Nom (L) :
100 µH
Width :
7.3mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 11 hours ago)
Frequency - Self Resonant :
7.2MHz
DC Resistance (DCR) - Parallel :
310mOhm
Max DC Current :
1.15A
Tolerance :
20%
Current - Saturation :
540mA
Max Operating Temperature :
85°C
RMS Current (Irms) :
1.15A
REACH SVHC :
No SVHC
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
MSS7341-104MLD
COILCRAFT MSS7341-104MLD
MSS7341-104MLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD