MSS7341-104MLD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS7341-104MLD
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Test Frequency :
100kHz
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
20%
Shielding :
Shielded
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
Inductance Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
85°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package / Case :
SMD/SMT
Terminal Placement :
DUAL ENDED
RoHS Status :
RoHS Compliant
DC Resistance (DCR) - Parallel :
310mOhm
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max DC Current :
1.15A
Case/Size Code :
Reference Standard :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Length :
7.3mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 11 hours ago)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RMS Current (Irms) :
1.15A
Current - Saturation :
540mA
Inductance-Nom (L) :
100 µH
Material - Core :
Ferrite
Width :
7.3mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Packaging :
Cut Tape
Inductance :
100 µH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Number of Functions :
1
Frequency - Self Resonant :
7.2MHz
Height :
4.1mm
Datasheets
MSS7341-104MLD
MSS7341-104MLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD