MSS7341-123MLD
Mfr.Part #
MSS7341-123MLD
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Length :
7.3mm
Mounting Type :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.161 (4.10mm)
EAR99
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Features :
Package / Case :
SMD/SMT
Current Rating (Amps) :
2.45 A
Q @ Freq :
HTS Code :
Type :
DRUM CORE
Package :
Strip
Max DC Current :
3.3A
Height :
4.1mm
Tolerance :
20%
Frequency - Self Resonant :
27MHz
Lead Free :
Contains Lead
Supplier Device Package :
Inductance-Nom (L) :
12 µH
Ratings :
Width :
7.3mm
DUAL ENDED
Current - Saturation (Isat) :
1.48A
Product Status :
Active
Test Frequency :
100kHz
1
Size / Dimension :
0.287 L x 0.287 W (7.30mm x 7.30mm)
Inductance :
12 µH
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Series :
MSS7341
DC Resistance (DCR) - Parallel :
50mOhm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 13 hours ago)
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Datasheets
MSS7341-123MLD
MSS7341-123MLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD