MSS7341-154MLD
Mfr.Part #
MSS7341-154MLD
Package / Case
Nonstandard
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
Test Frequency :
0.1 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Tolerance :
±20%
Package :
Strip
Number of Functions :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Type :
AEC-Q200
Rated Current-Max :
1.14 A
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Package Height :
4.1 mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Features :
Number of Terminals :
2
Size / Dimension :
0.287 L x 0.287 W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max) :
0.161 (4.10mm)
Frequency - Self Resonant :
6MHz
Product Type :
Power Inductors - SMD
Package Width :
7.3 mm
Inductance :
150 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Package Length :
7.3 mm
Ferrite
Current Rating (Amps) :
860 mA
DC Resistance :
0.475 Ω
Package / Case :
Nonstandard
Core Material :
yes
Series :
MSS7341
Product :
Power Inductors
Inductance-Nom (L) :
150 µH
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Current - Saturation (Isat) :
450mA
Mounting Style :
PCB Mount
Supplier Device Package :
Type :
DRUM CORE
Q @ Freq :
Shielded :
yes
DC Resistance (DCR) :
475mOhm Max
Coilcraft Inc
HTS Code :
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
MSS7341-154MLD
COILCRAFT MSS7341-154MLD
MSS7341-154MLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD